AVX Corporation SR151A8R2DAATR1
SR151A8R2DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A8R2DAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A8R2DAATR1.pdf
Availability of SR151A8R2DAATR1
QUANTITY
SR151A8R2DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A8R2DAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151A8R2DAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A8R2DAATR1
Related LinksSR151A8, SR151A8R2DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A8R2DAATR1 Details Description
Related parts for SR151A8R2DAATR1
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
HEADER SOLDERTAIL SIP 32POS datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 86MHZ 8USON datasheet.pdf