AVX Corporation SR151C102KAT
SR151C102KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102KAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102KAT.pdf
Availability of SR151C102KAT
QUANTITY
SR151C102KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102KAT
Internal Part NumberEIS-SR151C102KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102KAT
Related LinksSR151C, SR151C102KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102KAT Details Description
Related parts for SR151C102KAT
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
A-259X (190340042) datasheet.pdf
HF9-218205-001 datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf
SQUARE CAP WITH RED LENS AND WHI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf