AVX Corporation SR151C102KAT
SR151C102KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102KAT
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102KAT.pdf
Availability of SR151C102KAT
QUANTITY
SR151C102KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102KAT
Internal Part NumberEIS-SR151C102KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102KAT
Related LinksSR151C, SR151C102KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102KAT Details Description
Related parts for SR151C102KAT
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 23.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBS "U" STYLE FLEX 3/4" datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf