AVX Corporation SR151C102MAATR1
SR151C102MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C102MAATR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C102MAATR1.pdf
Availability of SR151C102MAATR1
QUANTITY
SR151C102MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C102MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C102MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C102MAATR1
Related LinksSR151C1, SR151C102MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C102MAATR1 Details Description
Related parts for SR151C102MAATR1
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CBL RIBN 100COND 0.025 BLK 275' datasheet.pdf
METRAL MINICOAX RECE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf