AVX Corporation SR151C103MAA
SR151C103MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C103MAA
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C103MAA.pdf
Availability of SR151C103MAA
QUANTITY
SR151C103MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C103MAA
Internal Part NumberEIS-SR151C103MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C103MAA
Related LinksSR151C, SR151C103MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C103MAA Details Description
Related parts for SR151C103MAA
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 68K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
BEAD FERRITE 220 OHM 2A 1608 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W DO214AA datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 45V 1A datasheet.pdf
XBEE LORA 915MHZ SMA USA datasheet.pdf