AVX Corporation SR151C182KAR
SR151C182KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151C182KAR
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C182KAR.pdf
Availability of SR151C182KAR
QUANTITY
SR151C182KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C182KAR
Internal Part NumberEIS-SR151C182KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C182KAR
Related LinksSR151C, SR151C182KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C182KAR Details Description
Related parts for SR151C182KAR
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE USB A-MALE TO MICRO B 1M datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MOD INSERT 1PORT IVORY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
1200UF 10V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf