AVX Corporation SR151C221KAR
SR151C221KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151C221KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C221KAR.pdf
Availability of SR151C221KAR
QUANTITY
SR151C221KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C221KAR
Internal Part NumberEIS-SR151C221KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C221KAR
Related LinksSR151C, SR151C221KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C221KAR Details Description
Related parts for SR151C221KAR
FIXED IND 1.2UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINARY RIPPL 14SSOP datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf