AVX Corporation SR151C221KAR
SR151C221KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151C221KAR
Brief Description
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C221KAR.pdf
Availability of SR151C221KAR
QUANTITY
SR151C221KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C221KAR
Internal Part NumberEIS-SR151C221KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C221KAR
Related LinksSR151C, SR151C221KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C221KAR Details Description
Related parts for SR151C221KAR
RES MO 1/2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 17POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
KPT 36C 36#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf