AVX Corporation SR151C222MAT
SR151C222MAT picture photo
Mfg. Part Number
SR151C222MAT
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C222MAT.pdf
Availability of SR151C222MAT
QUANTITY
SR151C222MAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C222MAT
Internal Part NumberEIS-SR151C222MAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C222MAT
Related LinksSR151C, SR151C222MAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C222MAT Details Description
Related parts for SR151C222MAT
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-16 AWG #8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SSMINI5 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-05VOU datasheet.pdf