AVX Corporation SR151C331KAATR1
SR151C331KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C331KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C331KAATR1.pdf
Availability of SR151C331KAATR1
QUANTITY
SR151C331KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C331KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C331KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C331KAATR1
Related LinksSR151C3, SR151C331KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C331KAATR1 Details Description
Related parts for SR151C331KAATR1
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
COLOR SCREEN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SOL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf