AVX Corporation SR151C391KAA
SR151C391KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C391KAA
Brief Description
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C391KAA.pdf
Availability of SR151C391KAA
QUANTITY
SR151C391KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C391KAA
Internal Part NumberEIS-SR151C391KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C391KAA
Related LinksSR151C, SR151C391KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C391KAA Details Description
Related parts for SR151C391KAA
EVAL MOD FOR DAC7571 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 300MHZ-500MHZ datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
RES SMD 87.6OHM 0.05% 0.15W 1206 datasheet.pdf