AVX Corporation SR151C392KAA
SR151C392KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C392KAA
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C392KAA.pdf
Availability of SR151C392KAA
QUANTITY
SR151C392KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C392KAA
Internal Part NumberEIS-SR151C392KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C392KAA
Related LinksSR151C, SR151C392KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C392KAA Details Description
Related parts for SR151C392KAA
EUROSOCKET .100X.200 IDC VERSION datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
IC POT DPP 10K 64TAP 24TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 220 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf