AVX Corporation SR151C392KAR
SR151C392KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151C392KAR
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C392KAR.pdf
Availability of SR151C392KAR
QUANTITY
SR151C392KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C392KAR
Internal Part NumberEIS-SR151C392KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C392KAR
Related LinksSR151C, SR151C392KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C392KAR Details Description
Related parts for SR151C392KAR
IC DESRL 6CH 10BIT BLVDS 196LBGA datasheet.pdf
TERM RING VYL 6AWG #10 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 134MA 6.8 OHM datasheet.pdf
BLUETOOTH SERIAL PORT MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf