AVX Corporation SR151C471KARTR2
SR151C471KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C471KARTR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C471KARTR2.pdf
Availability of SR151C471KARTR2
QUANTITY
SR151C471KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C471KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR151C471KARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C471KARTR2
Related LinksSR151C4, SR151C471KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C471KARTR2 Details Description
Related parts for SR151C471KARTR2
LED 4HI 3MM HI EFF RED PC MNT datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 20AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC datasheet.pdf
M801 2C 2#12 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf