AVX Corporation SR151C471KARTR2
SR151C471KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C471KARTR2
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C471KARTR2.pdf
Availability of SR151C471KARTR2
QUANTITY
SR151C471KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C471KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR151C471KARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C471KARTR2
Related LinksSR151C4, SR151C471KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C471KARTR2 Details Description
Related parts for SR151C471KARTR2
IC CLK BUF 4:20/2:10 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 540MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf