AVX Corporation SR152A100CAATR1
SR152A100CAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A100CAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A100CAATR1.pdf
Availability of SR152A100CAATR1
QUANTITY
SR152A100CAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A100CAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A100CAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A100CAATR1
Related LinksSR152A1, SR152A100CAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A100CAATR1 Details Description
Related parts for SR152A100CAATR1
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 220.0UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADR INVRT 96POS SOLD HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX CLEAR 72MMX50M datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf