AVX Corporation SR152A100KAR
SR152A100KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR152A100KAR
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A100KAR.pdf
Availability of SR152A100KAR
QUANTITY
SR152A100KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A100KAR
Internal Part NumberEIS-SR152A100KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A100KAR
Related LinksSR152A, SR152A100KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A100KAR Details Description
Related parts for SR152A100KAR
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
FAN IMP MTR 175X53MM DD692148K1A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OP AMP TRPL 144MHZ 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf