AVX Corporation SR152A101KAATR1
SR152A101KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A101KAATR1
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A101KAATR1.pdf
Availability of SR152A101KAATR1
QUANTITY
SR152A101KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A101KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A101KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A101KAATR1
Related LinksSR152A1, SR152A101KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A101KAATR1 Details Description
Related parts for SR152A101KAATR1
CNTR FASTENER PLUG BLOCK,160P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf