AVX Corporation SR152A151KAT
SR152A151KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR152A151KAT
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A151KAT.pdf
Availability of SR152A151KAT
QUANTITY
SR152A151KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A151KAT
Internal Part NumberEIS-SR152A151KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A151KAT
Related LinksSR152A, SR152A151KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A151KAT Details Description
Related parts for SR152A151KAT
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 43.2 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5575 datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AUXILIARY LENS 0.75X datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
END COVER BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf