AVX Corporation SR152A180JAATR1
SR152A180JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A180JAATR1
Brief Description
CAP CER 18PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A180JAATR1.pdf
Availability of SR152A180JAATR1
QUANTITY
SR152A180JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A180JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A180JAATR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A180JAATR1
Related LinksSR152A1, SR152A180JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A180JAATR1 Details Description
Related parts for SR152A180JAATR1
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15V 13.3A 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf