AVX Corporation SR152A330JAA
SR152A330JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A330JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A330JAA.pdf
Availability of SR152A330JAA
QUANTITY
SR152A330JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A330JAA
Internal Part NumberEIS-SR152A330JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A330JAA
Related LinksSR152A, SR152A330JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A330JAA Details Description
Related parts for SR152A330JAA
CONN HEADER 12POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .440" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS LT GRAY datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf