AVX Corporation SR152A390JAA
SR152A390JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A390JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A390JAA.pdf
Availability of SR152A390JAA
QUANTITY
SR152A390JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A390JAA
Internal Part NumberEIS-SR152A390JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A390JAA
Related LinksSR152A, SR152A390JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A390JAA Details Description
Related parts for SR152A390JAA
FIXED IND 150NH 800MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
15 CIR MTA 156 EDG/CON F/T LF datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23-3 datasheet.pdf
TRI N PLUG F 0-12 NO SEAL datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf