AVX Corporation SR152A3R3CARTR1
SR152A3R3CARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A3R3CARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A3R3CARTR1.pdf
Availability of SR152A3R3CARTR1
QUANTITY
SR152A3R3CARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A3R3CARTR1
Internal Part NumberEIS-SR152A3R3CARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A3R3CARTR1
Related LinksSR152A3, SR152A3R3CARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A3R3CARTR1 Details Description
Related parts for SR152A3R3CARTR1
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 17POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD datasheet.pdf