AVX Corporation SR152A4R3CAA
SR152A4R3CAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A4R3CAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A4R3CAA.pdf
Availability of SR152A4R3CAA
QUANTITY
SR152A4R3CAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A4R3CAA
Internal Part NumberEIS-SR152A4R3CAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A4R3CAA
Related LinksSR152A, SR152A4R3CAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A4R3CAA Details Description
Related parts for SR152A4R3CAA
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC PMIC W/DC-DC SUP 24-TQFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 OLIVE datasheet.pdf
BOARD MOTHER FOR ADXL344Z datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 10% 480VAC AX datasheet.pdf