AVX Corporation SR152A560JAA
SR152A560JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR152A560JAA
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A560JAA.pdf
Availability of SR152A560JAA
QUANTITY
SR152A560JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A560JAA
Internal Part NumberEIS-SR152A560JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A560JAA
Related LinksSR152A, SR152A560JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A560JAA Details Description
Related parts for SR152A560JAA
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 1VWM 9VC SOD523 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUD 30VPP CLASS D 16WCSP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 5% 3KV BOX datasheet.pdf