AVX Corporation SR152A5R0CAATR1
SR152A5R0CAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A5R0CAATR1
Brief Description
CAP CER 5PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A5R0CAATR1.pdf
Availability of SR152A5R0CAATR1
QUANTITY
SR152A5R0CAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A5R0CAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A5R0CAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A5R0CAATR1
Related LinksSR152A5, SR152A5R0CAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A5R0CAATR1 Details Description
Related parts for SR152A5R0CAATR1
IC MUX/DEMUX 56WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
FEED FINGER datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf