AVX Corporation SR152A5R6CAATR2
SR152A5R6CAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A5R6CAATR2
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A5R6CAATR2.pdf
Availability of SR152A5R6CAATR2
QUANTITY
SR152A5R6CAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A5R6CAATR2
Internal Part NumberEIS-SR152A5R6CAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A5R6CAATR2
Related LinksSR152A5, SR152A5R6CAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A5R6CAATR2 Details Description
Related parts for SR152A5R6CAATR2
IC DAC 8BIT DUAL 2-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 40LFCSP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 23V 4W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ACCESSORIES PADLOCKABLE INSERTS datasheet.pdf
DUAL P-CHANNEL 30V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf