AVX Corporation SR152A5R6CAATR2
SR152A5R6CAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A5R6CAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A5R6CAATR2.pdf
Availability of SR152A5R6CAATR2
QUANTITY
SR152A5R6CAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A5R6CAATR2
Internal Part NumberEIS-SR152A5R6CAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A5R6CAATR2
Related LinksSR152A5, SR152A5R6CAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A5R6CAATR2 Details Description
Related parts for SR152A5R6CAATR2
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 17POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
09 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf