AVX Corporation SR152A6R8DAATR1
SR152A6R8DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152A6R8DAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR152A6R8DAATR1.pdf
Availability of SR152A6R8DAATR1
QUANTITY
SR152A6R8DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152A6R8DAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152A6R8DAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152A6R8DAATR1
Related LinksSR152A6, SR152A6R8DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152A6R8DAATR1 Details Description
Related parts for SR152A6R8DAATR1
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
LED ARRAY GREEN .56 X .56 SMD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 44 POS .217 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 40UH 5A 39 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW BIPO VCSP50L1 datasheet.pdf
RES MO 3W 6.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf