AVX Corporation SR152C102KAATR2
SR152C102KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR152C102KAATR2
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR152C102KAATR2.pdf
Availability of SR152C102KAATR2
QUANTITY
SR152C102KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152C102KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR152C102KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152C102KAATR2
Related LinksSR152C1, SR152C102KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152C102KAATR2 Details Description
Related parts for SR152C102KAATR2
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
TWEEZER POINT ROUND PSF 4.92" datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf