AVX Corporation SR152C331KAATR1
SR152C331KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR152C331KAATR1
Brief Description
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR152C331KAATR1.pdf
Availability of SR152C331KAATR1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR152C331KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR152C331KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR152C331KAATR1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR152C331KAATR1
Related LinksSR152C3, SR152C331KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR152C331KAATR1 Details Description
Related parts for SR152C331KAATR1
IDC CABLE - MKR24A/MC24G/MKR24A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ENCODER LINEAR 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
LED AMBER 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf