AVX Corporation SR155A180JAA
SR155A180JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A180JAA
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A180JAA.pdf
Availability of SR155A180JAA
QUANTITY
SR155A180JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A180JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A180JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A180JAA
Related LinksSR155A, SR155A180JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A180JAA Details Description
Related parts for SR155A180JAA
IC 3 DCP 2K EE LASR CTRL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 184POS GOLD datasheet.pdf