AVX Corporation SR155A1R5CAR
SR155A1R5CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A1R5CAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A1R5CAR.pdf
Availability of SR155A1R5CAR
QUANTITY
SR155A1R5CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A1R5CAR
Internal Part NumberEIS-SR155A1R5CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A1R5CAR
Related LinksSR155A, SR155A1R5CAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A1R5CAR Details Description
Related parts for SR155A1R5CAR
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
DXV 80 DESOLDER PENCIL SET AKV80 datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 33MH .3A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 711 OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
500 TB SPR CLA WL 2WIRES datasheet.pdf
SENSOR, PROXIMITY N.C. datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W datasheet.pdf