AVX Corporation SR155A1R5CAR
SR155A1R5CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A1R5CAR
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A1R5CAR.pdf
Availability of SR155A1R5CAR
QUANTITY
SR155A1R5CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A1R5CAR
Internal Part NumberEIS-SR155A1R5CAR
PackagingBulk
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A1R5CAR
Related LinksSR155A, SR155A1R5CAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A1R5CAR Details Description
Related parts for SR155A1R5CAR
IC REG LDO 2.8V 80MA SC82AB datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 64MA 36 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC612LP4E datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/90 SN BK BX datasheet.pdf
IC VCXO 25MHZ 16QFN datasheet.pdf