AVX Corporation SR155A221KAR
SR155A221KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A221KAR
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A221KAR.pdf
Availability of SR155A221KAR
QUANTITY
SR155A221KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A221KAR
Internal Part NumberEIS-SR155A221KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A221KAR
Related LinksSR155A, SR155A221KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A221KAR Details Description
Related parts for SR155A221KAR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
202K132-100-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
BOARD SATELLITE FOR ADXL350 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf