AVX Corporation SR155A270JARTR1
SR155A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155A270JARTR1
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A270JARTR1.pdf
Availability of SR155A270JARTR1
QUANTITY
SR155A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR155A270JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A270JARTR1
Related LinksSR155A2, SR155A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR155A270JARTR1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37M/CMM37S datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 15A M5 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 40V AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PCIX BUFF 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN RETAINER 2POS 7.92MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf