AVX Corporation SR155A331FAA
SR155A331FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A331FAA
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A331FAA.pdf
Availability of SR155A331FAA
QUANTITY
SR155A331FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A331FAA
Internal Part NumberEIS-SR155A331FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A331FAA
Related LinksSR155A, SR155A331FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A331FAA Details Description
Related parts for SR155A331FAA
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
GFCI 30A PORT MAN RESET 120/208 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
INSERT EGG.5B.892. 6COAX+10LV datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 2MM T/H datasheet.pdf