AVX Corporation SR155A331FAA
SR155A331FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A331FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A331FAA.pdf
Availability of SR155A331FAA
QUANTITY
SR155A331FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A331FAA
Internal Part NumberEIS-SR155A331FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A331FAA
Related LinksSR155A, SR155A331FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A331FAA Details Description
Related parts for SR155A331FAA
FILTER LINE 1.2MH 3.0A TYPE 450 datasheet.pdf
6 CONT. JACK W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 40W datasheet.pdf