AVX Corporation SR155A470KAATR2
SR155A470KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155A470KAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A470KAATR2.pdf
Availability of SR155A470KAATR2
QUANTITY
SR155A470KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A470KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR155A470KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A470KAATR2
Related LinksSR155A4, SR155A470KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A470KAATR2 Details Description
Related parts for SR155A470KAATR2
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 420MA 600 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 304MA 170 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf