AVX Corporation SR155A680JAR
SR155A680JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155A680JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A680JAR.pdf
Availability of SR155A680JAR
QUANTITY
SR155A680JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A680JAR
Internal Part NumberEIS-SR155A680JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A680JAR
Related LinksSR155A, SR155A680JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A680JAR Details Description
Related parts for SR155A680JAR
PIN PHOTODIODE 850NM TO-18 SMALL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf