AVX Corporation SR155A681JAA
SR155A681JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A681JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A681JAA.pdf
Availability of SR155A681JAA
QUANTITY
SR155A681JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A681JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A681JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A681JAA
Related LinksSR155A, SR155A681JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A681JAA Details Description
Related parts for SR155A681JAA
IC VOLTAGE MON TRPL EE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
266H WRENCH datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 36V 3A datasheet.pdf