AVX Corporation SR155A911JAA
SR155A911JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A911JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 910PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A911JAA.pdf
Availability of SR155A911JAA
QUANTITY
SR155A911JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A911JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A911JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A911JAA
Related LinksSR155A, SR155A911JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A911JAA Details Description
Related parts for SR155A911JAA
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 36"L X 25.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A SO-8FL datasheet.pdf