AVX Corporation SR155A911JAA
SR155A911JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A911JAA
Brief Description
CAP CER 910PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A911JAA.pdf
Availability of SR155A911JAA
QUANTITY
SR155A911JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A911JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A911JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A911JAA
Related LinksSR155A, SR155A911JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A911JAA Details Description
Related parts for SR155A911JAA
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM JR PLUG datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V 5% COG FT datasheet.pdf