AVX Corporation SR155C103JAATR2
SR155C103JAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155C103JAATR2
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C103JAATR2.pdf
Availability of SR155C103JAATR2
QUANTITY
SR155C103JAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C103JAATR2
Internal Part NumberEIS-SR155C103JAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C103JAATR2
Related LinksSR155C1, SR155C103JAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C103JAATR2 Details Description
Related parts for SR155C103JAATR2
INCLINOMETER MODULE DUAL AXIS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 65W datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH SENSOR 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf