AVX Corporation SR155C103MAAAP2
SR155C103MAAAP2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155C103MAAAP2
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C103MAAAP2.pdf
Availability of SR155C103MAAAP2
QUANTITY
SR155C103MAAAP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C103MAAAP2
Internal Part NumberEIS-SR155C103MAAAP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)