AVX Corporation SR155C222KAA
SR155C222KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155C222KAA
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C222KAA.pdf
Availability of SR155C222KAA
QUANTITY
SR155C222KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C222KAA
Internal Part NumberEIS-SR155C222KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C222KAA
Related LinksSR155C, SR155C222KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C222KAA Details Description
Related parts for SR155C222KAA
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf