AVX Corporation SR155C272KAR
SR155C272KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR155C272KAR
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C272KAR.pdf
Availability of SR155C272KAR
QUANTITY
SR155C272KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C272KAR
Internal Part NumberEIS-SR155C272KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C272KAR
Related LinksSR155C, SR155C272KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C272KAR Details Description
Related parts for SR155C272KAR
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 100' datasheet.pdf
AMP PACE CONN 50POS 100X200C/L datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 6.8A 27 MOHM TH datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 6A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 32V 25A F/A LIFT TRUCK 10A datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL MED GRADE 100VA datasheet.pdf
RCPT MALE PANEL/PCB M12 8/C SP K datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf