AVX Corporation SR155E223ZARTR2
SR155E223ZARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR155E223ZARTR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR155E223ZARTR2.pdf
Availability of SR155E223ZARTR2
QUANTITY
SR155E223ZARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155E223ZARTR2
Internal Part NumberEIS-SR155E223ZARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155E223ZARTR2
Related LinksSR155E2, SR155E223ZARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155E223ZARTR2 Details Description
Related parts for SR155E223ZARTR2
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFE03T datasheet.pdf
IC DRVR PROGRAMMABLE 16-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 100V CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf