AVX Corporation SR155E473MARTR1
SR155E473MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155E473MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR155E473MARTR1.pdf
Availability of SR155E473MARTR1
QUANTITY
SR155E473MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155E473MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR155E473MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155E473MARTR1
Related LinksSR155E4, SR155E473MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155E473MARTR1 Details Description
Related parts for SR155E473MARTR1
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1.4MM datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
D SUB 8W8 MA_ANG_20 A_S4_BRACKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf