| Internal Part Number | EIS-SR1K20M474X | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 20VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |